Štúdium
-
Študijné odbory
- mechanik počítačových sietí
- programátor obr. zariadení
- mechanik mechatronik
- mechanik elektrotechnik
- mechanik nastavovač
- logistika
-
Učebné odbory
- elektromechanik
- tech. admin. pracovník
- strojný mechanik
- chladiarenský mechanik
- obrábač kovov
- nástrojár
Škola
- učitelia
- triedy
- rozvrhy
- časový plán
- školský poriadok
- prijímacie pohovory
- výchovné poradenstvo
- maturitná skúška
- učňovská skúška
- olympiády a súťaže
- pomoc žiakom
- SOČ
- šport
- oznamy
odbornÁ vÝchova
VMV
Absolventi školy
Mechanik mechatronik - duálne vzdelávanie
Študijný odbor 2679 K mechanik mechatronik
Dosiahnutá EC úroveň: úplné stredné odborné vzdelanie charakteru ISCED - 3A
Spôsob certifikácie: výučný list, maturitné vysvedčenie
Základné údaje
- Spôsob vzdelávania - duálne vzdelavanie Viac...
- Dĺžka vzdelávania a prípravy 4 roky
- Odbor je určený pre chlapcov a dievčatá
- Podmienky pre prijatie do odboru: úspešné ukončenie ZŠ, vykonanie príjmacích pohovorov, zdravotná spôsobilosť uchádzača
- Spôsob ukončenia vzdelávania a prípravy: maturitná skúška
- Poskytnutý stupeň vzdelania: úplné stredné odborné vzdelanie charakteru ISCED - 3A
- Doklad o dosiahnutom vzdelaní: výučný list, maturitné vysvedčenie
Absolvent má možnosť vykonať skúšku z odbornej spôsobilosti a získať "Osvedčenie o odbornej spôsobilosti" v elektrotechnike pre vykonávanie činností na zariadeniach do 1 000 V vrátane bleskozvodov podľa §21 vyhlášky č. 508/2009 Z.z.
Pracovné uplatnenie absolventa
po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky získava okrem kvalifikácie potvrdenej výučným listom, ďalší kvalifikačný stupeň podľa klasifikácie zamestnaní. Absolvent sa uplatní v praxi ako mechanik elektrotechnik ale aj ako mechanik nastavovač - tým stúpajú možnosti uplatnenia na trhu práce.
Nadväzná odborná príprava
absolventi študijného odboru, ktorí úspešne vykonali maturitnú skúšku, môžu sa uchádzať o štúdium na vysokých školách a pomaturitné štúdium za rovnakých podmienok ako absolventi ostatných stredných škôl poskytujúcich úplné stredné vzdelanie.
Mechatronika je interdisciplinárny študijný odbor integrujúci poznatky zo strojárstva, elektrotechniky, elektroniky, automatizácie a informatiky. V dôsledku fantastického pokroku v oblasti mikroprocesorovej techniky a elektroniky podlieha konštrukcia pôvodne mechanických výrobkov radikálnym zmenám. V strojoch sa tak vyskytuje čoraz viac elektronických a informačných komponentov a modulov. Úspešnosť výrobcov na svetových trhoch stále viac závisí od ich schopnosti integrovať elektroniku a informačné technológie do tejto kategórie výrobkov. Mnoho moderných výrobkov vzniká práve v dôsledku mechatronického prístupu pri ich konštrukcii a výrobe.
Charakteristika absolventa
Absolventi špecializačného pomaturitného študijného odboru mechatronika po zodpovedajúcej praxi a zapracovaní sú pripravení na výkon technických, hospodárskych a riadiacich funkcií v oblasti strojárstva, elektroniky, mechatroniky a najmä automatizovaných výrobných systémov (konštruovanie a dizajn pomocou počítačov, ako i počítačmi riadených moderných technológií). Ďalej sú absolventi pripravení na prácu v trhovom podnikateľskom prostredí, zdokonalia sa v jednom cudzom jazyku, čo im spolu s odbornosťou umožní primeranú pracovnú mobilitu v európskom i svetovom trhovom priestore.
Absolventi získajú schopnosť orientovať sa v používaní informačných technológií. Počas štúdia môžu svoju užšiu špecializáciu v odbore realizovať vhodným výberom voliteľných vyučovacích predmetov. Absolventi sú tiež pripravení na ďalšie inžinierske štúdium na univerzitách so zameraním na mechatroniku, strojárstvo, elektrotechniku, riadenie, informatiku atď.
Typické vedomosti a zručnosti absolventa
- Poznať a vedieť aplikovať v praxi princípy a zásady mechatroniky, najmä pri navrhovaní, konštruovaní, prevádzke a oprave strojov.
- Poznať princípy a vedieť riešiť konkrétne úlohy z robotiky.
- Poznať princípy pneumatických a hydraulických systémov s mechanickým elektronickým a programovateľným riadením.
- Využívať všetku dostupnú výpočtovú techniku a jej periférne zariadenia.
- Pri práci na PC si okrem základných programov osvojiť si prácu v rôznych odborných elektronických programoch napr. Electronic Work Bench, Multisim, Eagle, SolidEdge.
- Pri svojich činnostiach vedieť využívať moderné informačné a aplikačné technológie najmä prostredníctvom počítačov, počítačových sietí a internetu.
- Poznať a vedieť prakticky realizovať konštrukčnú a technologickú prípravu výroby s osobitným dôrazom na využívanie výpočtovej techniky.
- Vedieť pomocou počítača a CAD systémov konštrukčne navrhnúť súčiastky a zostavy strednej a vyššej zložitosti.
- Ovládať a vedieť aplikovať počítačom podporované spôsoby výroby - CAM.
- Ovládať tvorbu programov pre CNC systémy, roboty, robotizované pracoviská, modulárne výrobné systémy atď.