SOŠ technická Zlaté Moravce


Erasmus+ 2016 - 2018 Kroměříž

2.stáž za nami.

  V dňoch 26.3.-7.4.2017 sa uskutočnila v poradí druhá stáž projektu „Solárny vtáčí hotel. Tohto turnusu sa zúčastnili nasledovní žiaci: Lukáš Šiška, Lukáš Borčin a Erik Jestrebský z triedy II.MPL, Adam Kopačka, Jakub Valko, Denis Sýkora Ľuboš Kováč a tentoraz jediná zástupkyňa „nežného pohlavia“ Simona Petrovičová z III.MPL. Menovaní žiaci takisto ako účastníci prvého turnusu dôstojne reprezentovali našu školu v prostredí partnerskej školy COPT Kroměříž. Podľa priložených fotografií je zrejmé, že naozaj nelenili a odviedli kus poctivej práce na rozširovaní nášho vtáčieho hotela. Ešte nás čakajú posledné 2 turnusy, ktoré sa zrealizujú v budúcom školskom roku a šancu dostanú další aktívni žiaci našej školy odborov logistika a mechanik počítačových sietí.

Ekologistika v praxi – solárny vtáčí hotel

Dôvodom, ktorý nás viedol k príprave mobilitného projektu v programe Erasmus+ je vyslanie našich študentov 4-ročných študijných odborov logistika a mechanik počítačových sietí do partnerskej školy v Českej republike za účelom ich ďalšieho osobného rozvoja, nadobudnutia a zlepšenia odborných kompetencií. Počas projektu si žiaci osvoja nasledovné kľúčové kompetencie: odborné zručnosti -prakticky zvládnuť pílenie a hobľovanie, brúsenie, vŕtanie, ohýbanie, strihanie materiálu a skrutkovanie, zručnosti v oblasti aplikácie alternatívnych zdrojov energie, spôsobilosť využívať informačno-komunikačné technológie – tvorba výkresovej dokumentácie v programe Solide Edge, prípadne CAD-CAM systémy a okrem toho môžu získať správny postoj k životnému prostrediu či prehĺbenie environmentálneho zmýšľania. Celkové trvanie projektu bude v rokoch 2016 - 2018, počas ktorých sa uskutočnia 4 dvojtýždňové turnusy, každý po 8 žiakov. Celkovo zapojíme do projektu 32 študentov. Stáž pre žiakov sa uskutoční v SŠ COPT Kroměříž v novovybudovaných dielňach. Výstupom projektu bude solárne kŕmidlo pre vtáky (1 ks v každom turnuse) vyrobené z recyklovaného dreva, vybavené vlastným zdrojom energie z fotovoltaického článku a kamerou umožňujúcou sledovať kŕmidlo cez internet, alebo zo záznamu z SD karty(okrem toho si každý študent zhotoví vlastné kŕmidlo). Termíny turnusov:

  • 1.stáž: 9.10. – 21.10.2016
  • 2.stáž: 26.3.-7.4.2017
  • 3.stáž: 8.10.-20.10.2017
  • 4.stáž: 11.3.-23.3.2018

Solárne kŕmidlo vyrobené účastníkmi stáže bude slúžiť vo vyučovacom procese v rámci hodín Ekológie, Občianskej náuky a pod. Na tabletoch, prípadne mobiloch budú môcť žiaci priamo alebo zo záznamu sledovať, aké druhy vtáctva sa vyskytujú v našom regióne, sledovať ich výskyt a množstvo v rôznych ročných obdobiach a podobne. Kŕmidlo zapožičiame i materským a základným školám v regióne, kde vyučujúci budú môcť svojim žiakom sprostredkovať život rôznych spevavých druhov. Absolventi projektu budú svoje vedomosti a zručnosti môcť uplatňovať a ďalej rozvíjať v ďalšom štúdiu a celoživotnom vzdelávaní sa. Po stáži obdržia Certifikát a Europass Mobilita. Projekt je financovaný Európskou úniou.

 Ing. Jarmila Vargová

Za správnosť, úpravu a vecnosť zodpovedájú autori príspevkov.

Foto z projektu 2. stáž -